Főmenü

Hugo Junkers

Hugo Junkers repülőgépeivel, mindenekelőtt a J 1, az F 13 és a JU 52 repülőgépeivel írta be magát a repüléstörténelembe. Találmányai és eredményei a polgári repülés útját egyengetik. Ezek a találmányok ma is használatban vannak, minden Airbusban és Boeingben, amely magasan a fejünk felett repül. Természetesen az idők újításokat hoznak, és a 20. század eleje különösen gazdag volt ezekben. De Hugo Junkers volt az, aki fáradhatatlan kutatómunkájával és a kollégái ellenállásával szembeni elszántságával következetesen megvalósította ezeket a fejlesztéseket, és a korabeli véleményekkel ellentétben repülővé tette a fémet. 1910-ben szabadalmaztatta azt az ötletet, hogy a repülőgép merevítőelemeit, hajtóművét és lehetőség szerint a rakományt és az utasokat egy üreges testben helyezze el, amelynek alakja nagyban hozzájárult a repülőgép felhajtóerejének biztosításához. Az úgynevezett vastag szárny ma már magától értetődőnek számít, és világszerte használják.

Hugo Junkers egyetlen repülőgépét sem maga tervezte. Tudta, hogyan kell felismerni és előmozdítani a tehetséget és a közös cél érdekében végzett munkát. Ennek eredményeképpen minden Junkers repülőgéphez szorosan kapcsolódik annak a tervezőnek a neve, akit Hugo Junkers megbízott és kihívott, hogy megvalósítsa elképzeléseit. Ennek a hozzáállásnak köszönhetően korán felismerte a Bauhausban rejlő lehetőségeket is, amely már nem tekintette egymástól elválasztottnak a kutatást, a művészetet és a kézművességet, és annak egyik legismertebb mecénása lett annak idején.

Kutatásai eredményeként - amelyekhez egy szélcsatornát épített, és azt első tanintézménye, az RWTH Aachen tetejére építette - olyan repülőgépek születtek, amelyek vizuálisan is úttörőek voltak. Manapság talán esetlennek tűnnek, de ha összehasonlítjuk őket a múlt "repülő dobozaival", világossá válik a forradalom.

A Junkers A50 - áramvonalas, tiszta forma

A Junkers A50 Junior a Junkers repülőgépek áramvonalas formájának kiemelkedő példája. Tisztán sportrepülőgépnek tervezték, itt különösen fontos volt a súlycsökkentés. Ez vezetett a csökkentett, keskeny törzshez, amely még ma is rendkívül esztétikusan néz ki.


Repülőgépeinek tökéletes, gyönyörű formája és az a tény, hogy a több mint száz éves technológia ma is érvényes, újra és újra inspirál. A Junkers Flugzeugwerke által épített két Hugo Junkers modell jelenleg újra a levegőben van, gyakorlatilag az eredetihez hűen. A motorok fejlődtek és ennek megfelelően átalakultak, és természetesen a műszerekbe is beépítették a digitalizációt. Az alapformán azonban alig kellett változtatni, és a pilóták ma már biztonságosan és hatékonyan repülhetnek egy olyan legendás repülőgéppel, amely időtlen klasszikusnak mondhatja magát.


A Junkers az órák tekintetében sem csak a tegnapra gondol. Természetesen a hordozható óra kifejlesztése a 15. századra nyúlik vissza. A formájuk sem változott jelentősen. Az órák több okból is fontos szerepet játszanak a repülésben. A hajózási műszerekhez hasonlóan mindig is szerves részét képezték a kormány- és navigációs eszközöknek. Analóg időmérőinkkel olyan kiegészítőt szeretnénk adni a mai kor emberének a mindennapi élethez, amely emlékeztet az emberiség vívmányaira, tükrözi saját stílusát, és egyben állandó örömforrássá teszi gyakorlati használatát. A találmányok és a repülés szelleme mélyen gyökerezik a DNS-ünkben. A Junkers órák jelenleg egy nagyon különleges anyaginnováción dolgoznak a repülőgépgyárakkal együttműködve. Ki mondta, hogy egy innováció nem vihető át egyik tudományágból a másikba, a múltból a jelenbe?

A Junkers A 50 különleges kiadás

A Junkers A 50 különkiadás a hullámos fémlemez számlapján egy applikált repülőgépet ábrázol, amely minden alkalommal, amikor az órára nézünk, arra az érzésre emlékeztet, hogy egy nyitott sportrepülőgépen repülünk hegyek és völgyek felett. Mivel GMT-művel van felszerelve, egyedi második időzóna állítható be.


Tudjon meg többet